Cukroví

Ořechové dortíčky

Zasílám recept na ořechové dortíčky, jak jsem slíbila ve Vrchlabí.suroviny
500g polohrubé mouky, 40g droždí, 200g rozpuštěného másla, 1 vejce, 1 žloutek, vanilkový cukr, špetku soli, 100g cukru , já používá cukr s vanilkovým luskem, pak vynechávám vanilkový cukr, mléko podle potřeby.
postup:
Z droždí , trochu cukru a mouky zpracujeme kvásek, necháme vykynout. Pak všechny suroviny smícháme a zpracuje obvyklým způsobem kynuté těsto. Nedáváme ho ale vykynout , ale hned ho používáme. Těsto rozdělíme na tři stejné díly, které postupně vyvalujeme . První plát těsta položíme na velký vymazaný plech, potřeme marmeládou, nejlépe rybízovou, posypeme cukrem moučkou smíchanou s mletými ořechy. Přikryjeme druhým plátem těsta a opět potřeme marmeládou a posypeme cukrem s ořechy. Nakonec vše zakryjeme třetím plátem těsta. Necháme jednu hodinu kynout, pak propícháme vrchní plát vidličkou a pečeme asi při 180 stupních.
Z upečeného vykrajujeme různé tvary, poléváme čokoládou a zdobíme. Když dortíky polijeme ze tří stran, je jejich trvanlivost nejméně tři týdny. Pečivo lze konzumovat i nevykrájené, pouze polité čokoládou po upečení.
- Použila jsem necelé dvě deci. Záleží ale také na použité mouce. Těsto má být vláčné, aby se dobře vyvalovalo. Ořechy melu najemno, a směs si udělám z 150g cukru moučka a 150g ořechů.

Doufám, že vám dortíky budou chutnat.
Alena

Napsat komentář