Ořechové dortíčky

 

Zasílám recept na ořechové dortíčky, jak jsem slíbila ve Vrchlabí.

suroviny
500g polohrubé mouky, 40g droždí, 200g rozpuštěného másla, 1 vejce, 1 žloutek, vanilkový cukr, špetku soli, 100g cukru , já používá cukr s vanilkovým luskem, pak vynechávám vanilkový cukr, mléko podle potřeby (p)oužila jsem necelé dvě deci.
postup:
Z droždí , trochu cukru a mouky zpracujeme kvásek, necháme vykynout. Pak všechny suroviny smícháme a zpracuje obvyklým způsobem kynuté těsto. Nedáváme ho ale vykynout , ale hned ho používáme. Těsto rozdělíme na tři stejné díly, které postupně vyvalujeme . První plát těsta položíme na velký vymazaný plech, potřeme marmeládou, nejlépe rybízovou, posypeme cukrem moučkou smíchanou s mletými ořechy. Přikryjeme druhým plátem těsta a opět potřeme marmeládou a posypeme cukrem s ořechy. Nakonec vše zakryjeme třetím plátem těsta. Necháme jednu hodinu kynout, pak propícháme vrchní plát vidličkou a pečeme asi při 180 stupních.
Z upečeného vykrajujeme různé tvary, poléváme čokoládou a zdobíme. Když dortíky polijeme ze tří stran, je jejich trvanlivost nejméně tři týdny. Pečivo lze konzumovat i nevykrájené, pouze polité čokoládou po upečení.

Ořechy melu najemno, a směs si udělám z 150g cukru moučka a 150g ořechů. Záleží, jak kdo má rád ořechy, může dát víc i méně, mě se osvědčil tento poměr. Ještě raději připomenu, že směs se při skládání těsta na plech rozdělí na polovinu, protože se sype na dva pláty těsta.

Napsat komentář